Jaki rower dla 12 latka? Który będzie najlepszy?

| 0 Komentarzy
Rower posłuży podczas rodzinnych wycieczek, dojazdów do szkoły czy też wypadów poza miastoi. Jak wybrać model?

12-letnie dzieci zwykle mają już dosyć sprecyzowane upodobania odnośnie tego, jak będą wykorzystywać rower. Z tego względu warto dopasować typ jednośladu do ich preferencji. Jeżeli ma ona służyć przede wszystkim do:

  • jazdy turystycznej – wówczas warto zdecydować się na model trekkingowy, który sprawdza się w zróżnicowanym terenie. Zwykle wyposażony jest on w błotniki, wygodne siodełko i amortyzowany przedni widelec, co czyni jazdę komfortową, nawet jeśli dziecko będzie poruszało się po bardziej wymagających ścieżkach. Duże koła zaś i lekka rama pozwolą na szybką jazdę po płaskim terenie,
  • jazdy szosowej – w takich warunkach najlepiej sprawdzi się rower szosowy. Jest on niezwykle lekki i ma wąskie opony, zaś specjalna konstrukcja jednośladu umożliwia przyjęcie aerodynamicznej pozycji ciała, która zmniejsza opory powietrza i pozwala na szybszą jazdę. Tego typu rowery należą do najdroższych na rynku, dlatego jego wybór musi być dobrze przemyślany,
  • jazdy miejskiej – w tym przypadku dobrym rozwiązaniem będzie rower miejski. Zwykle wyposażony jest on w szereg udogodnień, takich jak dzwonek, błotniki, bagażnik czy też koszyk, które są niezwykle przydatne w trakcie jazdy po mieście. Dzięki odpowiedniej konstrukcji rowerzysta przyjmuje bardzo wygodną postawę (prawie wyprostowaną) – idealną podczas codziennego podróżowania do szkoły. Rama zaś ułatwia bezproblemowe wsiadanie i zsiadanie z roweru.

Polecane rowery górskie

Problemem okazać może się jednak jednobiegowy napęd. Z jednej strony zwalania on dziecko z konieczności zmiany biegów, z drugiej zaś sprawia, że jazda pod górkę może okazać się problematyczna, a tych w mieście przecież nie brakuje,

  • jazdy po terenie górskim – wówczas najlepszym rozwiązaniem będzie rower górski (MTB). Zwykle wyposażony jest on w szerokie, gęsto bieżnikowane opony, wygodne siodełko, hamulce tarczowe, solidną ramę oraz pełne zawieszenie, czyli amortyzowany przedni oraz tylny widelec. Taki osprzęt sprawia, że jazda jest niezwykle komfortowa, nawet w wymagających warunkach terenowych.

Jeśli jednak nasze dziecko nie ma do końca sprecyzowanych upodobań, dobrym rozwiązaniem będzie rower górski (MTB). Nadaje się on bowiem do jazdy zarówno po mieście, jak i bardziej zróżnicowanym terenie.

Rozmiar kół i ramy – istotne parametry

Gdy już wiemy, jaki typ roweru wybrać, pora przejść do najważniejszych parametrów użytkowych sprzętu, które wpływają na komfort i bezpieczeństwo poruszania się nim. W pierwszej kolejności należy dopasować rower do wzrostu i możliwości fizycznych dziecka.

Przydatna w tym względzie może okazać się poniższa tabela. W zależności od tego, ile lat ma nasza pociecha i jak wysoka jest, dobieramy rozmiar kół. Pamiętajmy jednak, iż każde dziecko rozwija się we własnym tempie, toteż odpowiedni dobór pozostaje kwestią indywidualną, a wartości przedstawione w tabeli są orientacyjne i mają służyć przede wszystkim jako wskazówka, a nie główne wytyczne.

Wiek dziecka
Wzrost
Rodzaj koła
Rozmiar ramy
7-12
120-145 cm
24”
14”, 15”
> 9 lat
> 145 cm
26”
15”,16”,17”

Kolejny istotny parametr wpływający na komfort jazdy to rozmiary ramy. Determinują one bowiem to, czy wsiadanie i zsiadanie z roweru będzie dla naszego dziecka wygodne. Przy doborze rozmiarów ramy najważniejszym czynnikiem, na który należy zwrócić uwagę, jest długość nóg pociechy. Mierzymy ją od podłoża do krocza, w ten sposób dopasowując optymalne rozmiary ramy. I ponownie, w doborze odpowiedniego roweru przydatna okazać może się poniższa tabela.

Wiek dziecka
Długość nóg
Rodzaj koła
Rozmiar ramy
7-12
60-70 cm
24”
14”, 15”
> 9 lat
> 70 cm
26”
15”,16”,17”

Jeżeli długość nóg naszego dziecka będzie wynosić powyżej 70 centymetrów, wówczas, aby dobrać rozmiary ramy, należy wykonać prosty rachunek matematyczny. Zmierzoną długość nóg trzeba pomnożyć przez 0,57. Uzyskana wartość to odpowiedni rozmiar ramy wyrażony w centymetrach. Aby była ona podana w calach, wystarczy ją podzielić przez 2,54.

Odpowiedni wybór rozmiarów kół i ramy jest niezwykle ważną kwestią, dlatego najlepiej jeśli dziecko dokona jazdy treningowej przed zakupem. Wówczas zyskamy stuprocentową pewność, iż dany model jest dopasowany do jego wieku, możliwości fizycznych i preferencji.

Przydatny osprzęt

Rowery dla 12-latków to zwykle wierne kopie jednośladów dla dorosłych, toteż wyposażone są w różnego rodzaju przydatny osprzęt. Chodzi między innymi o:

  • hamulce tarczowe – są niezwykle czułe i odznaczają się wysoką sprawnością, nawet w trudnych warunkach atmosferycznych. Warto zatem zadbać o to, aby rower dla 12-latka był w nie wyposażony. Uwaga! Na rynku spotkamy również tanie imitacje hamulców tego typu, które „tarczowymi” są tylko z nazwy,
  • zawieszenie – zwykle jest to amortyzowany przedni widelec. Pełne zawieszenie (amortyzowany przód i tył) rzadko występuje w rowerach dla 12-latków, a jeśli jest spotykane w tanich jednośladach zwykle oznacza kiepską jakość sprężyn bez tłumików. Takie wyposażenie to jedynie dodatkowy ciężar. Nie zwiększa bowiem znacząco komfortu jazdy,
  • przerzutki – pozwalają na komfortową jazdę po górzystym terenie. Decydując się na rower z przerzutkami, warto również zwrócić uwagę na rodzaj manetek, które nimi sterują. Do wyboru mamy dwie opcje: manetki cynglowe lub obrotowe. To, na jakie się zdecydujemy, zależy od preferencji dziecka.

Warto również zwrócić uwagę na łożyska znajdujące się pomiędzy kierownicą a ramą. Najlepiej sprawdzają się stery i wsporniki typu a-head. Mają nowocześniejszą konstrukcję niż klasyczne rozwiązania, a także są łatwiejsze w regulowaniu.

Waga i design roweru

Chociaż rower służy przede wszystkim do jeżdżenia, dziecko niejednokrotnie będzie zmuszone do jego dźwigania, na przykład podczas zanoszenia jednośladu do piwnicy. Z tego względu warto zadbać o to, aby był on jak najlżejszy. W tym względzie najlepiej sprawdzają się rowery wykonane z aluminium. Materiał ten jest lekki, a zarazem wytrzymały i odporny na uszkodzenia mechaniczne.

Istotną kwestią jest również design roweru. Powinien on być nowoczesny. Wówczas na pewno przypadnie dziecku do gustu i zachęci go do jazdy. Ważna jest również odpowiednia kolorystyka. Najlepiej odpowiadająca preferencjom naszej pociechy.

Polecane modele

Wybór roweru dla 12-latka to nie lada wyzwanie. Wśród modeli cieszących się dużym uznaniem wymienić można:

  • DHS Młodzieżowy Rower Górski 24” – dzięki przerzutkom, błotnikom, solidnym hamulcom, solidnej ramie, wygodnemu siodełku, przednim i tylnym reflektorom, osłonie łańcucha oraz dużym 24-calowym kołom umożliwia wygodną jazdę nie tylko po mieście, ale również w bardziej zróżnicowanym terenie.

Na uwagę zasługują również nowoczesny design oraz ciekawa czarno-zielona kolorystyka. Sprawia to, iż na jednośladzie tym z powodzeniem mogą jeździć zarówno chłopcy, jak i dziewczynki,

  • Devron Młodzieżowy rower z amortyzatorami Urbio U1.4 – to kolejna propozycja z wygodnymi 24-calowymi kołami. Lekka, aluminiowa rama, hamulce szczękowe, wygodne siodełko oraz 7-biegowe przerzutki sprawiają, że jest to model wręcz idealny dla żądnego przygód 12-latka,
  • DHS Rower miejski Citadinne 2636 26" – to model, który umożliwia komfortowe poruszanie się w mieście. Wygodne siodełko, wysokie, 26-calowe koła oraz 3 przerzutki sprawiają, że jazda jest niezwykle bezpieczna, a rower jest w stanie pokonać większe wzniesienia,
  • Romet Rower Rambler 26" – z uwagi na konstrukcję ramy jest to rower przeznaczony dla chłopców, który dzięki nowoczesnemu designowi na pewno przypadnie im do gustu. Amortyzowany widelec przedni, solidna, aluminiowa rama, wygodne siodełko, przerzutki oraz hamulce V-brake sprawiają, iż jazda na tym modelu jest bezpieczna i wygodna,
  • Folta Rower górski MTB Borox Double Disc Folta – jest doskonały do jazdy po górskich szlakach, jednak sprawdzi się również podczas użytku miejskiego. Ergonomiczna, solidna konstrukcja zapewnia wygodne użytkowanie, a nowoczesny design zachęca do przejażdżek.

Podsumowując, oferta rynkowa rowerów dla 12-latków jest bardzo zróżnicowana. Nic więc dziwnego, że wybór odpowiedniego modelu jest kwestią problematyczną. W pierwszej kolejności trzeba zwrócić uwagę na jego parametry techniczne i dopasowanie roweru do wzrostu i możliwości fizycznych dziecka. Dopiero później należy przeanalizować oferowany osprzęt oraz uwzględnić wagę i design jednośladu.

5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 07:32
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.